Gideon Ståhlberg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gideon Stålhberg

Anders Gideon Tom Ståhlberg (26 janar 1908[1][2] - 26 maj 1967) ishte shahistë ndëkombëtar suedezë.

Ai fitoi në Kampionatin Suedezë të Shahut në vitin 1927, u bë kampion nordik në vitin 1929, dhe e mbajti titullin deri në vitin 1939.

Stählberg u bë i famshëm pasi fitoi ndeshjet kundër Rudolf Spielmann dhe Aron Nimzowitsch në vitin 1933 dhe 1934. Ai fitoi shumë turne në Argjentinë, disa prej tyre në garë me Miguel Najdorf.

Rezultatet e tij më të mira pasi u kthye në Evropë ishin: Saltsjöbaden 1948 (i 6-ti, duke u bërë kandidatë), në turenun e Budapestit më 1950 (i 7-ti) Amsterdam 1950 (i 3-ti), Budapest 1952 (i 3-ti), Saltsjöbaden 1952 (i 5-ti, duke u bërë pësëri kandidatë).

Në vitin 1967, ai udhëtoi në Leningrad për të marrë pjesë në turneun ndërkombëtar, por vdiq para se të luajë ndeshjen e parë. Ai u varros në Göteborg.

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ståhlberg u rrit në Surte jashtë Göteborg. Babai i tij ishte administrator dhe nëna e tij ishte infermiere. Ai ka pasur dy vëllezër dhe një motër. Ai u martua me Karin Stålhberg, me të cilën ka pasur një vajzë, Carin Ståhlberg.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Passengers of the Piriápolis
  2. ^ El gambito de dama, Gedeón Stahlberg, Buenos Aires 1957, page 5