Surte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Surte
Qytet
noform
Stacioni lokal i trenit Surte në rrugën Norvegji/Vänern në Surte
Vendndodhja
Surte is located in Suedia
Surte
Surte

Koordinatat: 57°49′V 12°01′L / 57.817°V 12.017°L / 57.817; 12.017

Administrimi
Shteti Flamuri Suedia
Provinca Västergötland dhe Bohuslän
Qarku Västra Götaland
Komuna Komuna Ale
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 3,72 km2
Popullsia 6,003 banorë (2015)
Të dhëna të tjera
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)

Surte është qytet në Qarkun Västra Götaland, Suedi. Qyteti ka pasur 6,003 banorë më 2015.

Ndodhet 15 kilometra në veri të Göteborgut. Surte është vendlindja e Alexander Samuelson. Edhe pse nuk është dizajner, ai ishte njeriu i cili u emërua në patentën e dizajnit të vitit 1915 për shportën legjendare Coca-Cola.[1]

Shahisti më i fortë i viteve 1940, Gideon Ståhlberg u lind dhe u varros në Surte.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Alexander Samuelson, "Design for a Bottle or Similar Object," U. S. Patent D48160, Nov. 1915.