Gilles Duceppe

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gilles Duceppe ( shqiptimi frëngjisht: [ʒil dysɛp] ; i lindur më 22 korrik 1947) është një politikan kanadez tashmë i tërhequr, ithtar i lëvizjes për pavarësinë e Kebekut dhe ish-udhëheqës i Bllokut Kebekas (Bloc Quebecois) . Ai ishte një deputet në Dhomën e Zakonshme të Kanadasë për më shumë se 20 vjet dhe ishte lideri i Blloku Kebekas për 15 vjet të ndarë në tre periudha: 1996, 1997-2011 dhe në 2015. Ai ishte lider i opozitës zyrtare në Parlamentin e Kanadasë nga 17 mars 1997 deri më 1 qershor 1997. Ai dha dorëheqjen si udhëheqës i partisë pas zgjedhjeve të vitit 2011, në të cilat humbi vendin e tij ndaj kandidates së Partisë së Re Demokratike (NDP) Hélène Laverdière dhe partia e tij pësoi një humbje të rëndë; megjithatë, ai u kthye katër vjet më vonë për të udhëhequr partinë në zgjedhjet e 2015-ës . [1] [2] Pasi u mund përsëri në qarkun e tij zgjedhor nga Laverdière, ai dha dorëheqjen edhe një herë tjetër.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Duceppe quits after BQ crushed in Quebec". CBC News. 2 maj 2011. Marrë më 4 qershor 2018. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Willingness to be united - pushed Gilles Duceppe to accept Bloc Québécois leadership". Montreal Gazette. 10 qershor 2015. Marrë më 10 qershor 2015. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)