Giuseppe Conte

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Giuseppe Conte
Giuseppe Conte Official.jpg
Kryeministër i Italisë
1 qershor 2018 – 13 shkurt 2021
Pasardhësi: Paolo Gentiloni
Të dhënat personale
Lindi më: 8 gusht 1964
Lindi në: Volturara Appula
Kombësia: Italian
Profesioni: Profesor
Avokat
Partia politike: i pavarur

Giuseppe Conte (Volturara Appula, 8 gusht 1964) është një politikan dhe jurist italian. Ai ishtë president i Këshillit të Ministrave të Republikës Italiane nga 1 qershori 2018 në 13 shkurti 2021.