Paolo Gentiloni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Paolo Gentiloni Silveri
Paolo Gentiloni - Festival Economia 2016.jpg
Kryeministër i Italisë
In office
12 dhjetor 2016 – aktiv
PasardhësiMatteo Renzi
Ministri i Jashtëm
In office
2014 – 2016
PasardhësiFederica Mogherini
Pasuar ngaAngelino Alfano
Ministri i Telekomunikacionit
In office
2006 – 2008
PasardhësiMario Landolfi
Pasuar ngaClaudio Scajola
Të dhënat vetjake
Lindur më22 nëntor 1954
Roma
KombësiaItalian
Partia politikePD
ProfesioniPolitikan
Faqja zyrtare[1]

Paolo Gentiloni Silveri (Roma, 22 nëntor 1954) është një politikan italian. Ai ishte Ministri i Telekomunikacionit 2006-2008 dhe Ministri i Jashtëm 2014-2016. Ai është president i Këshillit të Ministrave të Republikës Italiane nga 12 dhjetor 2016.

Burimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]