Xhuzepe Merkali

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Giuseppe Mercalli)
Jump to navigation Jump to search
Giuseppe Mercalli
Osservatorio ximeniano, giuseppe mercalli sul vesuvio.JPG
Giuseppe Mercalli
Born21 maj 1850
Died19 Mars 1914 (63 vjeç)
NationalityItalian
Known forShkallën e Merkalit
Scientific career
FieldsVullkanologji

Giuseppe Mercalli (21 maj 1850 - 19 mars 1914) ishte një vullkanolog italian dhe prift katolik. Ai mbahet mend më së miri për shkallën e intensitetit të Merkalit si njësi për matjen e tërmeteve.

Merkali u lindu në Milano. Pas arsimit fillor, të mesëm dhe atij profesional u shugurua si prift katolik romak dhe shpejt u bë profesor i Shkencave të Natyrës në Seminarin e Milanos. Qeveria italiane e emëroi atë profesor në Domodossola, pasuar nga një post në Reggio di Kalabria. Më vonë punoi edhe si profesor i gjeologjisë në Universitetin e Catanias në fund të viteve 1880 dhe më pas punoi edhe në Universitetin e Napolit. Merkali ishte gjithashtu drejtor i Observatorit Vesuvius deri në kohën e vdekjes së tij.

Ai mbahet mend më së miri për shkallën e intensitetit të Merkalit për matjen e tërmeteve, i cili, në formë të modifikuar, përdoret akoma edhe sot. [1] Për dallim nga shkalla e madhësisëRihterit, e cila mat energjinë e lëshuar nga një tërmet, shkalla e intensitetit të Merkalit mat efektet e vlerësuara subjektive të një tërmeti. Ai është mjaft i përshtatshëm për të matur tërmetet në zona me popullsi të rrallë, ideale për krahasimin e dëmeve të bëra nga dridhje të ndryshme, dhe është i dobishëm në inxhinierinë e tërmetit. Shkalla në përdorimin e sotëm cakton indekse që variojnë nga shkalla I - "Nuk ndjehet, përveç nga disa në kushte të favorshme", deri në XII - "Dëmi total; objektet e hedhura në ajër".

Më 1914, Merkali u dogj për vdekje në rrethana të dyshimta, gjoja pasi trokiti mbi një llambë parafine në dhomën e gjumit të tij. [2]

Merkali shpiku dy shkallë për matjen e intensitetit të tërmetit, të dy modifikime të shkallës Rossi-Forel . E para, [3] gati se është harruar, kishte gjashtë shkallë, ndërsa shkalla Rossi-Forel kishte dhjetë. [4] E dyta, e njohur tani si shkalla e intensitetit e Merkalit, kishte dhjetë shkallë dhe u zgjerua në përshkrimet në shkallën Rossi-Forel. [5]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ International Handbook of Earthquake & Engineering Seismology (në anglisht), 2003
  2. ^ "PROF. G. MERCALLI BURNED TO DEATH; Famous Director of Vesuvian Observatory Upsets Oil Lamp Upon Himself". The New York Times (në anglisht). 20 mars 1914.
  3. ^ Mercalli, Giuseppe (1883). Vulcani e Fenomeni Vulcanici in Italia. Geologia d’Italia (në italisht). 3. Milan: Francesco Vallardi. fq. 217–218.
  4. ^ Davison, C (1921). "On scales of seismic intensity and on the construction of isoseismal lines" (në anglisht) (11): 95–129. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)
  5. ^ Mercalli, Giuseppe (1902). "Sulle modificazioni proposte alla scala sismica De Rossi-Forel" (në italisht) (8): 184–191. Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!)