Giuseppe Piazzi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Giuseppe Piazzi
Lindi 16 Korrik 1746
Ponte in Valtellina, Itali
Vdiq 22 Korrik 1642
Napoli, Itali
Kombësia Italian
Fusha Astronomia
I njohur për zbulimi i asteroidit Ceres

Giuseppe Piazzi (lindur në Ponte in Valtellina më 16 korrik 1746 - vdiq në Napoli më 22 korrik 1826) ishte një priftërinj dhe astronom italian. Është i famshëm për zbulimin e asteroidit Ceres në vitin 1801.