Giuseppe Ungaretti

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Giuseppe Ungaretti (Aleksandri, 8 shkurt 1888 - Milano, 1 qershor 1970) ka qenë poet, shkrimtar, përkthyes dhe akademik italian.

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Vitet djaloshare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Giuseppe Ungaretti lindi në Aleksandri të Egjiptit, në mëhallën periferike Muharrem Bej, më 8 shkurt 1888 (por u raportua se lindi më 10 shkurt, datë të cilën festoi saora si ditëlindjen e vet) nga prindër italianë me prejardhje nga Lucca. I ati, Antonio Ungaretti (1842-1890) ishte punëtor, i punësuar në gërmimet e kanalit të Suezit, dhe vdiq dy vite pas lindjes së poetit të ardshëm për shkak të idropizisë. E ëma, Maria Lunardini (1850-1926) vazhdoi duke mbajtur furrën që kishte në pronësi, duke i mundësuar studimet të birit, i cili mundi të regjistrohej në njërën prej shkollave më prestigjioze të Aleksandrisë, zviceranja École Suisse Jacot[1]. Figurës së të ëmës i kushtoi poezinë La madre, katër vite pasi ajo i kishte vdekur, më 1930[2].

Vepra[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ G. Ungaretti, Vita d'un Uomo (Tutte le poesie), Arnoldo Mondadori Editore, Milano, 1969, p. LVII.
  2. ^ Maria Grazia Di Filippo, Chiara Smirne, Poesia italiana del Novecento, De Agostini, 2011, p. 115.