Luka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Luka
Lucca
Pamje nga Luka
Pamje nga Luka
Popullsia
 • Gjithsej (2.017) 89,346
Emri i banorëveLucchesi
{{{postal_code_type}}}
55100
Faqja zyrtarewww.comune.lucca.it

Luka është një qytet italian i 89.346 banorë, kryeqyteti i provincës Luka në Toskana.

Geografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti i Luka është e vendosur në veri-perëndimore në Toskana, vendosur në fushë mes rrafshnaltën e Pizzorne (veri) dhe Mali Serra (jug), në bregun e majtë të lumit Serchio, në 19 m mbi nivelin e detit, 18 km në veri-lindje të Pizës, nga i cili është ndarë nga mali Serra.

Histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

E themeluar si një zgjidhje Ligurian sipas disa historianëve, ndërsa të tjerë besojnë se është me origjinë etrusk, dhe zhvilluar si një qytet roman në 180 para Krishtit, në shekullin e gjashtë Luka u bë kryeqyteti i Dukatit Lombard e Tuscia dhe pastaj të zhvilluar në shekullin e dymbëdhjetë të qytetit dhe më pas Republika.

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ https://it.wikipedia.org/wiki/Lucca
  2. ^ http://www.comune.lucca.it