Gjeografia e Guajanës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Lumenjtë dhe Malet e Guajanës
Ujëvarja e Kaieteurit

Guajana ndodhet midis 2° dhe 8° gjerësi veriore edhe midis 57° dhe 61° gjatësi perëndimore. Pika më e ulët është Bregu Atlantikut edhe pika më e lartë është Mali i Roraima-Tepuit me 2.810 m lartësi. Lumi kryesor është Essequibo me 1.010 km që buron në jugun e vendit dhe derdhet në Atlantik. Lumenjve të tjera janë : Courantyne me 724 km, Berbice me 595 km edhe Demerara me 346 km.

Parqet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parku kombëtar Potaro është i famshëm për ujëvaret e tij, ujëvarja më të madh është Kaieteuri me 225 m lartësi.

Përdorimi i tokës[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

85 % e vendit janë vende pak banuar edhe pyll tropikal, i cili nuk përdoret fare për pylltari. Perëndimi dhe jugu e vendit formojnë vargjet malore, në të cilat burojnë lumenjtë kryesor. Në bregdet është një rrip bregdetar kënetar me molaçë.

Prodhimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prapa saj është një fushë lymore me 20 – 70 km gjerësi, kjo zonë është 10 – 100 cm mbi nivelin e detit dhe në 18 shekull u ngritë një digë nga emigrantet holandez. Këtu është zona bujqësore me e madh në vend, prodhimet kryesore është orizi, citrusi, arra e kokosit edhe kallam sheqeri.