Gjeraqina e shkurtës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjeraqina e shkurtës e njohur edhe si Krahëthata zogngrënëse (anglisht: Euroasian sparrowhawk; Latin: Accipiter nisus), apo zogngrënësi verior, është një shpend i vogël grabitqar i familjes së gjeraqinave (accipitridae). Edhe pse ky shpend është një grabitqar i specializuar në kapjen zogjve të pyjeve, shumë lehtë mund të gjendet edhe në çdo vendbanim dhe shpesh gjuan tufën e shpendëve në qytete dhe fshatra. [1] [2]  

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ BirdLife International (2013). "Accipiter nisus". IUCN Red List of Threatened Species (në anglisht). 2013. Marrë më 26 nëntor 2013.
  2. ^ http://www.bioone.org/doi/abs/10.1525/auk.2009.09108?journalCode=tauk

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]