Jump to content

Gjiri Bothnia

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Harta e Detit Baltik, që tregon Gjirin e Bothnias në gjysmën e sipërme.

Gjiri Bothnia (finlandisht: Pohjanlahti; suedisht: Bottniska viken) ndahet në Gjirin Bothnia dhe Detin Bothnia, dhe është krahu më verior i Detit Baltik, midis bregut perëndimor të Finlandës (Bothnia Lindore) dhe pjesës veriore të bregut lindor të Suedisë (Bothnia Perëndimore dhe Bothnia Veriore). Në jug të gjirit shtrihet Åland, midis Detit të Åland dhe Detit të Arkipelagut.

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]