Gjok Shqiptari

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjok Shqiptari nga Pleshishti i Potkozhanit të Mokrës. Gjok Shqiptari shpërndante libra shqip për të përhapur gjuhën shqipe në rrethin e Pogradecit. Ai u kap në 1908-ën dhe u dogj i gjallë nga armiqtë e Kombit Shqipëtar.[1][2]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ FBIS Daily Report: East Europe. The Service. 1989. f. 105. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Akademia e Shkencave e RPS të Shqipërisë; Fjalori enciklopedik shqiptar (1985). Fjalor enciklopedik shqiptar. Akademia e Shkencave e RPSSH. f. 1059. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)