Gjokuskaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjokuskaj ose Jakutsku (rusisht: Якутск, Jakutsk /jɪˈkutsk/; sahaisht: Дьокуускай, Jokūskaĭ /ɟokuːskaj/) asht kryeqyteti dhe vendbanimi ma i madh i Republikës së Sahasë, Rusi. Ndodhet rreth 450 kilometra larg Oqeanin të Ngrimë të Veriut.

Asht qytet portor pranë Lumit Lena. Në shërbim të qytetit ndodhet aeroporti kryesor i Gjokuskajt dhe nji tjetër ma i vogël në katundin e afërt Magan. Qyteti asht burim i njoftun i diamantit. Simbas regjistrimit të popullsisë më 2010, kish 269.601 banorë.

Me temperaturë mesatare –34 °C në dimën, Gjokuskaj asht ma i ftofti prej qyteteve të mëdha në botë.[1]

  1. ^ Jessa Gamble. "What's the world's coldest city?". the Guardian.