Gjokuskaj

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjokuskaj ose Jakutsku (rusisht: Якутск, Jakutsk /jɪˈkutsk/; sahaisht: Дьокуускай, Jokūskaĭ /ɟokuːskaj/) është kryeqyteti dhe vendbanimi më i madh i Republikës së Sahasë, Rusi. Ndodhet rreth 450 kilometra larg Oqeanit të Ngrirë të Veriut.

Është qytet portual pranë Lumit Lena. Në shërbim të qytetit ndodhet aeroporti kryesor i Gjokuskajt dhe një tjetër më i vogël në katundin e afërt Magan. Qyteti asht burim i njoftun i diamantit. Simbas regjistrimit të popullsisë më 2010, kish 269.601 banorë.

Me temperaturë mesatare –34 °C në dimër, Gjokuskaj është më i ftohti prej qyteteve të mëdha në botë.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Jessa Gamble. "What's the world's coldest city?". the Guardian. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)