Gjon Muzaka

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjon Muzaka
Died1515 ose më vonë
NationalityShqiptar
PredecessorGjin Muzaka
SuccessorTeodori, Adrian dhe Kostandine

Gjon Muzaka (italisht:Giovanni Musachi) ka qenë fisnik shqiptar nga Familja Muzaka, që historikisht ka sunduar në rajonin e Myzeqesë, Albania.[1]

Në vitin 1510 ai shkroi Breve memoria de li discendenti de nostra casa Musachi (Kujtim i shkurtër mbi pasardhësit e familjes sonë të Muzakajve). Vepra e tij u botua ne Chroniques gréco-romainesKarl Hopf, Paris 1873, p. 270-340.[2]

Burime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Braudel, Fernand (1995). The Mediterranean and the mediterranean world in the age of Philip II, Volume 2. fq. 664. ISBN 0-520-20330-5. Marrë më 9 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "John Musachi: Brief Chronicle on the Descendants of our Musachi Dynasty". Arkivuar nga origjinali më 10 shtator 2010. Marrë më 9 janar 2015. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)