Gjuha Sinyar

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Shemaja është gjuha e popullit Sinyar. Është një gjuhë qendrore sudanike e folur në Çad dhe më parë në Darfur, Sudan. Është shkruar ndryshe Shamya, Shamyan, Shemya, Sinya, dhe i njohur si Symiarta, Taar Shamyan, Zimirra.

Dimmendaal e lë atë si një gjuhë të izoluar.[1][2]

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sinyar at Ethnologue (18th ed., 2015)
  2. ^ Hammarström, Harald; Forkel, Robert; Haspelmath, Martin, eds. (2017)."Sinyar"Glottolog 3.0. Jena, Germany: Max Planck Institute for the Science of Human History.