Gjuha franka nova

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Gjuha franka nova
Familje gjuhësore
Gjuhë e ndërtuar
  • Gjuha franka nova
Statusi zyrtar
Rregulluar ngaLa Asosia per LFN
Kodet gjuhësore
ISO 639-3

Lingua Franca Nova është një gjuhë artificiale, e krijuar nga C. George Boeree më 1998.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Boeree filloi të dizajnonte Lingua Franca Nova në 1965,[1] me qëllimin për të krijuar një gjuhë ndihmëse ndërkombëtare të thjeshtë, koherente dhe të lehtë për t'u mësuar për komunikimin ndërkombëtar.[2] Ai u frymëzua nga Mesdheu Lingua Franca ose "Sabir", një pidgin romantik i përdorur nga marinarët dhe tregtarët evropianë si një lingua franca në pellgun e Mesdheut nga shekulli 11-18, dhe nga kreola të ndryshme si papiamento dhe kreole Haitiane. Ai përdori si leksifikues frëngjisht, italisht, portugalisht, spanjisht dhe katalanisht.

Letërsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Romani i parë origjinal i botuar në gjuha franka nova ishte La xerca per Pahoa ["kërkimi për Pahoa"], shkruar nga Vicente Costalago; Botimi filloi në 2020 (internet) dhe 2021 (libër).

Burime të dhënash[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Boeree, C. George. "Istoria de elefen". Vici de Elefen (në Lingua Franca Nova). Marrë më 2020-11-10.
  2. ^ Bartlett, Paul O. (2005-11-30). "Conlangs and International Auxiliary Languages". Marrë më 2020-11-13. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]