Jump to content

Gjurma e rrezikshme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gjurma e rrezikshme është një film thriller jugosllav i vitit 1984. Ai u drejtua nga Miomir Stamenković [1] ndërsa skenari u shkrua nga Dushan Perković dhe Dragan Marković . [2]

Veprimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ngjarja e filmit zhvillohet në vitin 1980, dhe përfshin ngjarje të vërteta te veprimeve te irredentistëve shqiptarë në Kosovë. [1] Një grup ekstremistësh shqiptarë po gjurmoheshin nga shërbimi i sigurimit jugosllav. [3] Importimi i paligjshëm i armëve në Kosovë nga jashtë ishte i organizuar mirë, por inspektorë republikanë dhe krahinorë me përvojë u lidhën me një student shqiptar jashtë vendit dhe arritën të zbulojnë të gjithë rrjetin e irredentistëve. [1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c "Опасни траг". Ртс. Marrë më 20. 1. 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  2. ^ "Опасни траг". filmovi.com. Marrë më 20. 8. 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)
  3. ^ "Опасни траг". Мој Тв. Marrë më 20. 1. 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!); Shiko vlerat e datave në: |access-date= (Ndihmë!)