Gjyteti i Syriganës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjyteti i Syriganës
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Syriganë, Skenderaj, Kosovë
Ndërtuar Parahistori, Antikitet i Vonë, Mesjetë
Emri zyrtar: Monument / Ansambël
Lloji Nën mbrojtje
Nr. i referencës 3489

Gjyteti i Syriganës është një monument i trashëgimisë kulturore në Syriganë, Skenderaj, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër .

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]