Gjyteti i Topillës "Guri i Markut"

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gjyteti i Topilles Guri i Markut
Lloji Arkeologjike
Vendndodhja Topillë, Shtime, Kosovë
Ndërtuar Antikitet i Vonë, Mesjetë
Emri zyrtar: Lokalitet Arkeologjik / Rezervat
Lloji Nën mbrojtje
Përcaktuar 03-116/83
Nr. i referencës 3040

Gjyteti i Topilles Guri i Markut është një monument i trashëgimisë kulturore në Topillë, Shtime, Kosovë.[1] Ky monument është i kategorisë "Arkeologjik", i miratuar me numër 03-116/83.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E TRASHËGIMISË KULTURORE PËR MBROJTJE TË PËRKOHSHME (PDF). Republika e Kosovës, Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit. Marrë më 17 gusht 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]