Gjyveç me patate

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Gjyveç me patate është gjellë e cila përgatitet me patate dhe mish dhe përbërës tjerë në sasi të vogla.

Për të përgatitur gjyveç me patate për 4 persona nevojiten :

- mish 500 g
- patate 1,5 kg
- vaj 4-5 lugë gjelle,
- qepë 1 kokërr, spec i kuq
- salcë domate 1 lugë gjelle
- kripë, piper i zi, majdanoz
Përgatitja

Mishi pritet në thela, skuqet me qepë, shtohet pak salcë domate kripë, piper, dafinë, ujë sa të mbulohet mishi dhe lihet të ziejë në zjarr të ngadaltë. Ndërkohe përgatiten patatet të cilat pastrohen, lahen, priten në feta të rrumbullakëta me trashësi 1 cm dhe skuqen lehtë me vaj. Në tavë vendosen thelat e mishit, mbi to patatet, kripë, piper, pak spec i kuq dhe në fund lëngu i mishit. Tava lihet në furrë për 1/2 ore. Pasi hiqet gjyveçi, vihet në pjatë, spërkatet me lëngun e vet dhe majdanoz të grirë hollë.