Gladiatori

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko

Gladiatori ka qenë skllav, kriminel luftëtar profesionist në Romën antike. Gladiatorët luftonin me njëri tjetrin, kafshë të egra, me kriminel, nganjëherë deri në vdekje, për zbavitjen e spektatorëve nga qytetet e ndryshme në Perandorinë Romake, nga shek. 3 p.e.s. deri më shek. 5 e.s. Luftërat e gladiatorëve u popullarizuan shumë dhe gladiatorët fitues ndonjëherë e merrnin titullin heronj të popullit.

Lidhje të jashtme[redakto | redakto tekstin burimor]