Gobseku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gobseku (frëngjisht: Le Gobseque) është një roman i shkrimtarit francez Honore dë Balzak.

Subjekti[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Përkthimi në shqip[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

U përkthye për herë të parë nga Tajar Zavalani me titullin "Fajdexhiu Gobseck" dhe u botua më 1944. Më pas pati një variant tjetër të përkthyer nga Vedat Kokona, botuar më 1970[1].

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Kërkim "Gobsek" në bksh.al.