Golemi, Princi i Shqipërisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shko te: navigacion, kërko
Disambig.svg Shih: Golem (kthjellim).
Dhimitër Progoni
Princ i Arbërisë
Mbretërimi 1252-1255
Paraardhësit Grigor Kamona
Pasardhësi Posti shfuqizohet

Golem ishte një zot (lord) dhe vasal shqiptar i Krujës dhe Elbasanit në viteve 1252-1255 [1]. Ai u martua me vajzën e Grigor Kamonës dhe Komnena Nemanjić, dhe ishte dhe kishte të drejtë në këtë mënyrë sundimin në vend të vjehrrit të tij [1].

Despotanti i Epirit 1252-1315

Gjatë konflikteve në mes të Michael II, Dukë i Komnenos i Epirit dhe të perandorit John III, Dukë i Vatatzes, Golemi dhe Theodore Petraliphas, të cilët fillimisht ishin aleatët e Michael, kaluan me John III në 1252 .[2][3]

Parardhësi 
Grigor Kamona
 Lord i Krujës dhe Elbasanit 
fl. 1252-1254
Pasardhësi 
Posti shfuqizohet

References[redakto | redakto tekstin burimor]

  1. ^ a b The Genealogist, page 40: "Golem... Lord of Kruja and Elbasan circa 1254... married the daughter of Gregorios Kamonas"
  2. ^ George Akropolites: the history, page 73: " Goulamos defected to the Emperor"
  3. ^ http://books.google.com/books?id=3zXFCs9EfEYC&pg=PA134