Golemi i Krujës

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Disambig.svg Shih: Golem (kthjellim).
Dhimitër Progoni
Princ i Arbërisë
Mbretërimi 1252-1255
Paraardhësit Grigor Kamona
Pasardhësi Posti shfuqizohet

Golemi ishte një fisnik arbër që u martua me të bijën e sebastosit Grigor Kamona dhe Komnena Nemanjiçit, e kësodore mori tagrin që të qeveriste në këmbë të vjehrrit si arhond i Krujës dhe Elbasanit në viteve 1252-1255.[1]

Gjatë konflikteve në mes të Michael II, Dukë i Komnenos i Epirit dhe të perandorit John III, Dukë i Vatatzes, Golemi dhe Theodore Petraliphas, të cilët fillimisht ishin aleatët e Michael, kaluan me John III në 1252.[2][3]

Parardhësi 
Grigor Kamona
 Lord i Krujës dhe Elbasanit 
fl. 1252-1254
Pasardhësi 
Posti shfuqizohet

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ The Genealogist, page 40: "Golem... Lord of Kruja and Elbasan circa 1254... married the daughter of Gregorios Kamonas"
  2. ^ George Akropolites: the history, page 73: " Goulamos defected to the Emperor"
  3. ^ http://books.google.com/books?id=3zXFCs9EfEYC&pg=PA134