Goran Stojanović

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Goran Stojanović (24 shkurt 1977) është një hendbollist malazez që luan në Katar për Al Rayyan dhe Katarin.

Karriera në klub[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pasi filloi në klubin e tij të lindjes Mornar Bar, Stojanović luajti për Crvena zvezda (2000–2002), Lovćen (2002–2004), Grasshoppers (2004–2005), VfL Pfullingen (2005–2006), VfL Gummersbach (2002–2006), Rhein-Neckar Löwen (2011–2014) dhe El Jaish (2014–2017) dhe Al Rayyan (2022–tani).

Karriera ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në nivel ndërkombëtar, Stojanović përfaqësoi Malin e Zi në Kampionatin Evropian 2008 në paraqitjen debutuese të vendit në turne të mëdha. Ai më vonë kaloi besnikërinë e tij në Katar, [1] duke fituar medaljen e artë në Kampionatin Aziatik 2014 . [2] Stojanović ishte anëtar i ekipit që përfundoi si nënkampion në Kampionatin Botëror 2015 . Ai më pas ndihmoi Katarin të fitonte Kampionatin Aziatik 2016 dhe më vonë mori pjesë në Lojërat Olimpike Verore 2016 . Stojanović fitoi gjithashtu dy medalje të arta në Lojërat Aziatike ( 2014 dhe 2018 ). [3]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Qatar found a new goalkeeper". handball-world.news. 2 shtator 2013. Arkivuar nga origjinali më 6 nëntor 2020. Marrë më 31 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Thrilling win gives Qatar historic title". gulf-times.com. 6 shkurt 2014. Marrë më 31 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cosmopolitan Qatar grab second Asian handball crown". yahoo.com. 31 gusht 2018. Arkivuar nga origjinali më 7 nëntor 2020. Marrë më 31 tetor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)