Gordana Jankuloska

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milovanovic dhe Jankuloska

Gordana Jankuloska (lindur në 12 tetor 1975) ka qenë ministrja e 10 pranë Ministrisë së Brendshme në qeverinë maqedonase. Ajo ishte ministre në katër kabinete të kryeministrit Nikola Gruevski. Gjatë protestave të vitit 2015 në Maqedoninë e Veriut, aktivistët kërkuan që Gruevski dhe kabineti i tij të jepnin dorëheqjen. Ankuloska dhe dy të tjerë dhanë dorëheqjen.[1] Ajo u zëvendësua nga ministri i brendshëm Mitko Chavkov. [2] Në 12 shkurt 2016, trupi gjykues për investigmin e krimeve të organizuara në Shkup ngriti akuza kundër Gordana Jankulovska si dhe tetë personave të tjerë për falsifikimin e zgjedhjeve dhe mbarëvajtjen e shoqatave kriminale.[3]
Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Macedonia on high alert as protests grow over wire taps scandal. The New Zealand Herald. Glen Johnson. Published May 16, 2015. Retrieved May 17, 2015.
  2. ^ vlada.mk Arkivuar 18 maj 2015 tek Wayback Machine Retrieved 13.05.2015
  3. ^ "Нова ТВ - Арт & ЖивотНова ТВ". novatv.mk. Arkivuar nga origjinali më 16 mars 2016. Marrë më 28 qershor 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)