Gorjani

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gorjani
Fshat
Vendndodhja
Gorjani is located in Maqedonia e Veriut
Gorjani
Gorjani
Administrimi
Shteti Flamuri Maqedonia e Veriut
Rajoni Pollog
Komuna Vrapçisht
Krahina etnografike-
gjeografike
Pollog i Poshtëm
Koordinatat 41° 54′ 00″ Veri

20° 53′ 00″ Lindje

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Gornjani është një fshat i vogël neper malet e fshatit Gradec dhe ka 3 shtëpi.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

100 % shqiptar.


Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka qene një fshat i madh me shumë bano te pasur si : Avzi Begu etj.