Gospiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Gospić)
Jump to navigation Jump to search
Gospić
—  Qytet  —
Pamje nga Gospiq

Administrimi
Shteti Kroacia Kroacia
Zhupania Lika-Senj
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44.54°0′0″V 15.37°0′0″L / 44.54000°V 15.37000°L / 44.54000; 15.37000 (Gospić)Koordinatat: 44.54°0′0″V 15.37°0′0″L / 44.54000°V 15.37000°L / 44.54000; 15.37000 (Gospić)
Popullsia 6.601 banorë (2012[1])
Informacione të tjera
Zona Kohore ZKEQ UTC+1
Vendndodhja
Gospić is located in Kroacia
Gospić
Gospić

Gospić (në Kroatisht ) është një qytet në zhupaninë Lika-SenjKroaci.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia e qytetit sipas përllogaritjeve të vitit 2012 ishte 6601 banorë. Sipas regjistrimit të vitit 2011 6561 banorë ndërsa sipas regjistrimit të vitit 2001 6088 banorë. Popullsia ka ndryshuar me 0.61%[2].

Projekte të tjera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  •  Commons: Gospić – Album me fotografi dhe/apo video dhe materiale multimediale

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Regjistrimi i popullsisë, familjeve dhe banesave 2011, Rezultatet e para sipas vendbanimeve" nga Byroja e statistikave të Kroacisë.
  2. ^ "Të dhëna nga www.world-gazetteer.com". Arkivuar nga origjinali origjinali më 5 dhjetor 2012. Marrë më 5 dhjetor 2012. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Stampa:Zhupania Lika-Senj