Jump to content

Graçanica (Boshnjake)

Coordinates: 44°41′21″N 18°18′08″E / 44.68917°N 18.30222°E / 44.68917; 18.30222
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Graçanica është një qytet dhe qendër komune në verilindje të Bosnjës dhe Hercegovinës, ndodhet në lindje të Dobojit, dhe në perëndim të Tuzlës.

Graçanica shtrihet vendosur në luginën e Lumit Spreča përgjatë rrugës kryesore, nga Tuzla për në Doboj, rreth 50 km në perëndim të Tuzlës.

Komuna e Graçanicës aktualisht ka rreth 59,000 banorë. Fshatrat përreth qytetit janë:

• Babiqi • Boljaniqi • Bosansko Petrovo Selo • Doborovci • Donja Lohinja • Xhakule • Gornja Lohinja • Graçanicë • Kakmuzhi • Karanovac • Lendiqi • Lukavica • Maleshiqi • Miriqina • Orahovica Donja • Orahovica Gornja • Piskavica • Porjeqina • Pribava • Prijeko Bërda • Rashleva • Skipovaci i Poshtëm • Skipovac Epërme, • Soqkovac • Soko • Stjepan Polje • Shkahovica • Vranoviqi

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Rezultatet zyrtare nga libri: përbërjen Etnike të Bosnjë-Hercegovinës popullsisë, nga komunat dhe vendbanimet, 1991. regjistrimi i popullsisë, Zavod za statistiku Bosne i Hercegovine - Bilten nr.234, Sarajevë, 1991.

Qytetet binjake[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

44°41′21″N 18°18′08″E / 44.68917°N 18.30222°E / 44.68917; 18.30222