Tuzlla

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Tuzlla
Tuzla
—  Qytet dhe komunë  —
stema_figura
Pamje nga Tuzlla

Tuzlla

Administrimi
Shteti Bosnja dhe Hercegovina Bosnja dhe Hercegovina
Entiteti Federata e Bosnjës dhe Hercegovinës
Kantoni/rajoni Kantoni i Tuzllës
Kryekomunari Jasmin Imamoviq
Statistika dhe Territori
Koordinatat 44°32′21.9″V 18°40′30.1″L / 44.539417°V 18.675028°L / 44.539417; 18.675028 (Tuzlla)Koordinatat: 44°32′21.9″V 18°40′30.1″L / 44.539417°V 18.675028°L / 44.539417; 18.675028 (Tuzlla)
Lartësia 239 m (m.n.d)
Sipërfaqja 43,43 km2
 •  urbane 294 km2
Popullsia 80.570 banorë 2013
 •  urbane 120 441 banorë
Dendësia 1855,17/409,66
Informacione të tjera
Zona Kohore UTC+1
Prefiksi (+387) 35
Kodi Postar 75000
Vendndodhja
Tuzlla is located in Bosnja dhe Hercegovina
Tuzlla
Tuzlla
Komuna e Tuzllës në Bosnje dhe Hercegovinë

Komuna e Tuzllës në Bosnje dhe Hercegovinë
http://www.tuzla.ba

Tuzlla është qytet i Bosnjës dhe Hercegovinës.

Pak histori[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kultura[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Politika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe këtë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]