Grabove

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Grabove ( ukrainisht: Грабове ; Rusisht: Грабово , Grabovo, gjithashtu shqiptohet Grabove ) është një fshat në Shakhtarsk Raion ( rrethi ) Donetsk Oblastin I Ukrainës lindore. [1] Popullsia e saj ishte 1.000 që nga regjistrimi i Ukrainës në 2001 .Eshtë famëkeq për Fluturimin 17 të Malajzia Airlines, i cili u rrëzua nga rebelët e mbështetur nga Rusia në jug të fshatit.

Grabove ndodhet pranë lumit Mius, rreth dhjetë kilometra në veri-lindje të Shakhtarsk, në kufirin midis Donetsk dhe Oblast Luhansk .

Politika dhe identitetet kombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2001 tregoi një popullsi prej 1.000 personash, të kategorizuar sipas gjuhës amtare si 77.5% që flasin gjuhën Ukrainase dhe 22.0% që flasin Rusisht, me një pjesë të vogël të folësve Bjellorusë . [2] Shumica e njerëzve që jetojnë në fshat identifikohen si ukrainas.

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Hrabove, Donetsk Oblast, Shakhtarsk Raion". Regions of Ukraine and their Structure (në ukrainisht). Verkhovna Rada of Ukraine. Arkivuar nga origjinali origjinali më 22 dhjetor 2015. Marrë më 17 korrik 2013.
  2. ^ "Розподіл населення за рідною мовою, Донецька область (у % до загальної чисельності населення) - 014 ШАХТАРСЬКИЙ РАЙОН, Рік, Вказали у якості рідної мову". Marrë më 2014-07-18. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)