Jump to content

Grace Hopper

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grace Hopper

Grace Brewster Murray Hopper (Dhjetor 9, 1906 – Janar 1, 1992) ishte një shkencëtare Amerikane kompjuterash dhe Admirale e Marinës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës.[1] Një nga programueset e para të kompjuterit të Harvard Mark I, ajo ishte një pioniere e programimit kompjuterik e cila shpiku një nga mjetet e para të kompilimit. Ajo e popullarizoi idenë e gjuhëve programuese të pavarura nga makineritë, të cilat çuan në zhvillimin e COBOL, një gjuhë programimi e hershme e nivelit të lartë ende në përdorim edhe sot.

Hopper ishte përpjekur të përfshihej në Marinë gjatë Luftës së Dytë Botërore, por ajo u refuzua nga ushtria sepse ishte 34 vjeç dhe shumë e vjetër për t'u regjistruar. Ajo në vend të kësaj iu bashkua Rezervave të Marinës. Hopper filloi karrierën e saj informatike kur ajo punoi në ekipin e Harvard Mark I që u drejtua nga Howard H. Aiken. Në vitin 1949, ajo u bashkua me Korporatën Eckert-Mauchly Computer dhe ishte pjesë e ekipit të zhvillimit që krijoi kompjuterin UNIVAC I në vitin 1944. Ishte në Eckert-Mauchly kur ajo filloi të zhvillonte përpiluesin. Ajo besonte se kodi kompjuterik mund të shkruhej në gjuhën angleze duke përdorur një gjuhë programimi që bazohej në fjalët e anglishtes. Kompiluesi do ta konvertonte atë kod në kodin e makinës që do të kuptohej nga kompjuterët. Deri në vitin 1952, Hopper përfundoi përpiluesin e saj, i cili ishte shkruar për gjuhën programuese të Sistemit A-0.[2][3][4][5]

Në vitin 1954, Eckert-Mauchly zgjodhi Hopper për të udhëhequr departamentin e tij për programim automatik dhe ajo udhëhoqi lançimin e disa prej gjuhëve të para kompiluese si FLOW-MATIC. Në vitin 1959, ajo mori pjesë në konsorciumin CODASYL, e cila konsultonte Hopper-in për t'i udhëhequr ata në krijimin e një gjuhe programimi të pavarur nga makina. Kjo çoi në gjuhën COBOL, e cila u frymëzua nga ideja e saj për një gjuhë që bazohej në fjalët Anglisht. Në vitin 1966, ajo u tërhoq nga Rezervat Detare, por në vitin 1967, Marina rithirri atë në detyrë aktive. Ajo u tërhoq nga marina në vitin 1986 dhe gjeti punë si konsulente për Digital Equipment Corporation, duke ndarë përvojat e saj informatike.

Për shkak të arritjeve të saj dhe gradës së saj detare, ajo nganjëherë quhej "E Mrekullueshmja Grace".[6][7] Gjatë jetës së saj, Hopper u dekorua me 40 diploma nderi nga universitetet në mbarë botën. Në vitin 1991, ajo mori Medaljen Kombëtare të Teknologjisë. Më 22 nëntor 2016, ajo u nderua pas vdekjes me Medaljen Presidenciale të Lirisë nga Presidenti Barack Obama.[8]

Jeta e Hershme dhe Edukimi

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hopper ka lindur në New York City. Ajo ishte më e madhja e tre fëmijëve. Prindërit e saj, Walter Fletcher Murray dhe Mary Campbell Van Horne, ishin me prejardhje skoceze dhe holandeze, dhe morën ndoqën në Kishën e Kolegjit West End.[9] Gjyshi i saj, Alexander Wilson Russell, një admiral në Marinën e SHBA, luftoi në Betejën e Mobile Bay gjatë Luftës Civile.

Grace ishte shumë kurioze si fëmijë; ky ishte një tipar i përjetshëm. Në moshën shtatëvjeçare, ajo vendosi të përcaktojë se si një orë me zile funksiononte dhe çmontoi shtatë ora alarmi përpara se nëna e saj të kuptonte atë që po bënte (ajo u kufizua më pas në një orë).[10] Për arsimin e saj përgatitor, ajo mori pjesë në Shkollën Hartridge në Plainfield, New Jersey. Hopper u refuzua fillimisht për pranimin e hershëm në Kolegjin Vassar në moshën 16 vjeçare (rezultatet e testit në latinisht ishin shumë të ulëta), por ajo u pranua vitin e ardhshëm. U diplomua në Phi Beta Kappa nga Vassar në vitin 1928 me një diplomë bachelor në matematikë dhe fizikë dhe fitoi masterin e saj në Universitetin Yale në vitin 1930.

Në vitin 1934, ajo fitoi një Ph.D. në matematikë nga Yale[11] nën drejtimin e Øystein Ore.[12][13] Disertacioni i saj, Llojet e reja të Kritereve të Irreducibilitetit, u botua po atë vit. [15] Hopper filloi të jepte mësime matematike në Vassar në vitin 1931 dhe u promovua në profesore në vitin 1941.[14] Hopper began teaching mathematics at Vassar in 1931, and was promoted to associate professor in 1941.[15]

Ajo u martua me profesorin e Universitetit të Nju Jorkut Vincent Foster Hopper (1906-76) nga viti 1930 deri në divorcin e tyre në vitin 1945.[12][16] Ajo nuk u martua përsëri, por zgjodhi të mbajë mbiemrin e tij.

Lufta e II-të Botërore

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Hopper's signatures on a duty officer signup sheet for the Bureau of Ships Computation Project at Harvard, which built and operated the Mark I

Hopper ishte përpjekur të përfshihej në Marinë herët, në Luftën e Dytë Botërore. Ajo u refuzua për arsye të shumëfishta. Në moshën 34-vjeçare, ajo ishte shumë e vjetër për t'u regjistruar, dhe raporti i saj në peshë ndaj lartësisë ishte shumë i ulët. Ajo u mohua gjithashtu mbi bazën se puna e saj si profesoreshë e matematikës dhe matematiciene në Kolegjin Vassar ishte e vlefshme për përpjekjet e luftës. [18] Gjatë luftës në vitin 1943, Hopper mori një pushim nga Vassar dhe u betua në Rezervën e Marinës së Shteteve të Bashkuara; ajo ishte një nga shumë gra të cilat vullnetarisht shërbyen në WAVE(Women Accepted for Volunteer Emergency Service - Gra të pranuara për shërbime emergjente vullnetare). Ajo duhej të merrte një përjashtim për t'u regjistruar; ajo ishte 15£(6.8 kg) nën peshën minimale të Marinës prej £120 (54 kg). Ajo raportoi në dhjetor dhe u stërvit në Shkollën e Midshipmen's Reserve në Smith College në Northampton, Massachusetts. Hopper u diplomua për herë të parë në klasën e saj në vitin 1944 dhe u caktua në Byronë e Projektit të Llogaritjes së Anijeve në Universitetin e Harvardit si oficere, gradën junior. Ajo shërbeu në stafin e programimit kompjuterik Mark I i kryesuar nga Howard H. Aiken. Hopper dhe Aiken bashkë-autorin tre letra mbi Mark I, i njohur gjithashtu si Llogaritës i Sekuencës së Kontrolluar Automatike. Kërkesa e Hopper për të transferuar në marinën e rregullt në fund të luftës u hodh poshtë për shkak të moshës së saj të avancuar 38 vjeçare. Ajo vazhdoi të shërbente në Rezervën e Marinës. Hopper mbeti në Laboratorin e Llogaritjes së Harvardit deri në vitin 1949, duke shfuqizuar një profesor të plotë në Vassar në favor të punës si studiues nën një kontratë të Marinës në Harvard.

Hopper në një dhomë kompjuterike në Washington DC, në vitin 1978, fotografuar nga Lynn Gilbert

Në vitin 1949, Hopper u bë një punonjëse e Korporatës Kompjuterike Eckert-Mauchly si një matematiciene e lartë dhe u bashkua me ekipin që zhvilloi UNIVAC I.[15] Hopper gjithashtu shërbeu si drejtore e UNIVAC për Zhvillimin Automatik të Programimit për Remington Rand. UNIVAC ishte kompjuteri i parë elektronik i njohur në shkallë të gjerë që do të ishte në treg në vitin 1950 dhe ishte më konkurrues në përpunimin e informacionit sesa Mark I.[17]

Kur Hopper rekomandoi zhvillimin e një gjuhe të re programimi që do të përdorte plotësisht fjalë angleze, asaj ju "tha shumë shpejt se ajo nuk mund ta bënte këtë sepse kompjuterët nuk e kuptonin anglishten". Ideja e saj nuk u pranua për 3 vjet dhe ajo publikoi dokumentin e saj të parë përpilues, me këtë temë, në vitin 1952. Në fillim të viteve 1950, kompania u morr nga korporata Remington Rand, dhe ishte gjatë kohë që ajo ishte duke punuar për ta se puna e saj origjinale përpiluese) ishtë bërë. Programi njihej si përpiluesi A dhe versioni i tij i parë ishte gjuha programimit A-0.

 1. ^ Cantrell, Mark (mars 2014). "Amazing Grace: Rear Adm. Grace Hopper, USN, was a pioneer in computer science". Military Officer. Vëll. 12 no. 3. Military Officers Association of America. fq. 52–55, 106. Marrë më mars 1, 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ Donald D. Spencer (1985). Computers and Information Processing. C.E. Merrill Publishing Co. ISBN 978-0-675-20290-9. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ Phillip A. Laplante (2001). Dictionary of computer science, engineering, and technology. CRC Press. ISBN 978-0-8493-2691-2. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ Bryan H. Bunch, Alexander Hellemans (1993). The Timetables of Technology: A Chronology of the Most Important People and Events in the History of Technology. Simon & Schuster. ISBN 978-0-671-76918-5. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ Bernhelm Booss-Bavnbek, Jens Høyrup (2003). Mathematics and War. Birkhäuser Verlag. ISBN 978-3-7643-1634-1. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ "Cyber Heroes of the past: "Amazing Grace" Hopper". Marrë më dhjetor 12, 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 7. ^ "Grace Murray Hopper". Marrë më dhjetor 12, 2012. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "White House honors two of tech's female pioneers". cbsnews.com. Marrë më nëntor 23, 2016. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Williams, Kathleen Broome (2004). Grace Hopper: admiral of the cyber sea. Library of naval biography. Annapolis, Md: Naval Institute Press. ISBN 1557509522. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ Stampa:Cite Journal
 11. ^ "Grace Murray Hopper (1906-1992)". nwhm.org. National Women's History Museum. Arkivuar nga origjinali më shtator 1, 2014. Marrë më shtator 1, 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Green, Judy and Jeanne LaDuke (2009). Pioneering Women in American Mathematics: The Pre-1940 PhD's. Providence, Rhode Island: American Mathematical Society. ISBN 978-0821843765. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 13. ^ Though some books, including Kurt Beyer's Grace Hopper and the Invention of the Information Age, reported that Hopper was the first woman to earn a Yale PhD in mathematics, the first of ten women prior to 1934 was Charlotte Cynthia Barnum (1860–1934). Murray, Margaret A. M. (maj–qershor 2010). "The first lady of math?". Yale Alumni Magazine. Vëll. 73 no. 5. fq. 5–6. ISSN 0044-0051. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ G. M. Hopper and O. Ore, "New types of irreducibility criteria," Bull. Amer. Math. Soc. 40 (1934) 216 "New types of irreducibility criteria". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 15. ^ a b Ogilvie, Marilyn; Joy Harvey (2000). The biographical dictionary of women in science: pioneering lives from ancient times to the mid-20th century. New York: Routledge. ISBN 0-415-92040-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Stampa:Check cite
 16. ^ "Prof. Vincent Hopper of N.Y.U., Literature Teacher, Dead at 69". The New York Times. janar 21, 1976. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ Ann., Camp, Carole (2004). American women inventors. Berkeley Heights, NJ: Enslow Publishers. ISBN 0766015386. OCLC 48398924. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Emra të shumëfishtë: lista e autorëve (lidhja)

Linqe të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]