Gradienti i fushës elektrike

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

fiziken atomike, molekulare dhe fiziken e trupit te ngurte, gradienti i fushës elektrike (GFE) mat normën e ndryshimit të fushës elektrike në një bërthamë atomike të gjeneruar nga shpërndarja e ngarkesës se elektronit dhe bërthamave të tjera. GFE çiftohet me momenti quadrupol elektrik bërthamor të bërthamave quadripolare (ato me numër spini më të madh se sa një e gjysmë) për të gjeneruar një efekt që mund të matet duke përdorur disa metoda spectroskopike, të tilla si rezonanca magnetike bërthamore (RMB), rezonanca paramagnetike e elektronit (EPR, ESR), rezonancë bërthamore quadripole (NQR), spektroskopia e Mössbauer ose korrelacion këndore te trazuar (PAC). EFG është jo-zero vetëm në qoftë se ngarkesat që rrethojnë bërthamën shkelin simetrinë kubike dhe për këtë arsye gjenerojnë një fushë jo-homogjene elektrike në pozicionin e bërthamë.

EFGs janë shumë të ndjeshëm ndaj densiteti elektronik në afërsi të një bërthamë. Kjo është për shkak GFE operatori ndryshon si r -3 , ku r është distanca nga një bërthamë. Kjo ndjeshmëri ka qenë përdorur për të studiuar efektet në shpërndarjen e ngarkuar si rezultat i zëvendësimit, bashkëveprimit te dobët.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Elton N Kaufmann; Reiner J. Vianden (1979). "The electric field gradient in noncubic metals". Reviews of Modern Physics. 51 (1): 161–214. doi:10.1103/RevModPhys.51.161. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)