Gradishta e Belloves

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gradishta e Belloves
Gradishta e Belloves is located in Shqipëria
Gradishta e Belloves
Gradishta e Belloves në hartë
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Bellove, Dibër, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°41′49″V 20°29′02″L / 41.697°V 20.483889°L / 41.697; 20.483889Koordinatat: 41°41′49″V 20°29′02″L / 41.697°V 20.483889°L / 41.697; 20.483889
Ndërtuar Shek VI – IX p.e.s DHE Shek V – VI e.j
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 8 / 18.12.1987
Nr. i referencës DI009
Tipologjia Fragmente Muresh

Gradishta e Belloves është një monument i trashëgimisë kulturore në Bellove, rrethi i Dibrës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "8 / 18.12.1987'".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DIBRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 qershor 2016. Marrë më 28 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]