Gradishta e Peshkopisë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Gradishta e Peshkopise
Gradishta e Peshkopisë is located in Shqipëria
Gradishta e Peshkopisë
Gradishta e Peshkopise në hartë
Lloji Arkeologji
Vendndodhja Bugjinec, Dibër, Dibër, Shqipëri
Koordinatat 41°41′00″V 20°26′59″L / 41.683361°V 20.449672°L / 41.683361; 20.449672Koordinatat: 41°41′00″V 20°26′59″L / 41.683361°V 20.449672°L / 41.683361; 20.449672
Ndërtuar Shek XI – IX p.e.s DHE Shek V – VI e.j
Organi drejtues DRKK Shkodër
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar URDERUES / 08.01.1977
Nr. i referencës DI010
Tipologjia Fragmente Muresh

Gradishta e Peshkopise është një monument i trashëgimisë kulturore në Bugjinec, rrethi i Dibrës, në qarkun e Dibrës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkeologji", i miratuar me numër "URDERUES / 08.01.1977'".

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I DIBRËS (PDF). Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Arkivuar nga origjinali origjinali (PDF) më 8 qershor 2016. Marrë më 28 dhjetor 2016.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]