Jump to content

Grand Theft Auto IV

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Grand Theft Auto IV
Autor Rockstar North
Botues Rockstar Games
Dizajner {{{dizajni}}}
Programues Adam Fowler, Alexander Roger, Obbe Vermeij
Verzioni {{{verzioni}}}
Viti botimit 29 prill 2008
Lloji Aksion
Lojtar {{{lojtari}}}
Për moshen {{{mosha}}}
Platforma Playstation 3,Xbox 360, PC
Media {{{media}}}
Dirijuesit {{{dirigjuesi}}}

Grand Theft Auto IV[1] është një lojë aksion-aventure e vitit 2008 e zhvilluar nga Rockstar North dhe e publikuar nga Rockstar Games. Është hyrja e gjashtë kryesore në serinë Grand Theft Auto, pas Grand Theft Auto të vitit 2004: San Andreas dhe këstit të njëmbëdhjetë në përgjithësi. I vendosur brenda qytetit imagjinar Liberty City, bazuar në qytetin e Nju Jorkut, historia me një lojtar ndjek veteranin e luftës në Evropën Lindore, Niko Bellic dhe përpjekjet e tij për t'i shpëtuar të kaluarës së tij, ndërsa nën presionin e kriminelëve të profilit të lartë. Dizajni i botës së hapur i lejon lojtarët të bredhin lirshëm në Liberty City, i përbërë nga tre ishuj kryesorë, dhe shteti fqinj i Alderney, i cili është i bazuar në New Jersey.

Loja luhet nga perspektiva e personit të tretë[2] dhe bota e saj lundrohet në këmbë ose me automjet. Gjatë gjithë modalitetit me një lojtar, lojtarët kontrollojnë Niko Bellic. Një modalitet me shumë lojtarë është gjithashtu i përfshirë në lojë, duke lejuar deri në 32 lojtarë të përfshihen në lojën bashkëpunuese dhe konkurruese në një rikrijim të cilësimeve për një lojtar.[b] Dy paketa zgjerimi u lëshuan më vonë për lojën, The Lost dhe Damned dhe The Ballad of Gay Tony, të cilat të dyja paraqesin komplote të reja që janë të ndërlidhura me historinë kryesore të Grand Theft Auto IV dhe ndjekin protagonistët e rinj[3].

Zhvillimi i Grand Theft Auto IV filloi menjëherë pas publikimit të San Andreas dhe u nda midis shumë studiove të Rockstar në mbarë botën. Loja prezantoi një zhvendosje në një stil dhe ton më realist dhe më të detajuar për serinë. Ndryshe nga hyrjet e mëparshme, Grand Theft Auto IV i mungonte një ndikim i fortë kinematografik, pasi ekipi tentoi një qasje origjinale ndaj historisë. Si pjesë e kërkimit të tyre për botën e hapur, ekipi i zhvillimit kreu kërkime të gjera në terren në Nju Jork, duke kapur mbi 100,000 fotografi dhe disa orë video. Zhvilluesit e konsideruan botën si elementin më të rëndësishëm të lojës; megjithëse jo harta më e madhe në seri, ata e konsideruan atë të krahasueshme në shtrirje për shkak të vertikalitetit dhe nivelit të detajeve. Buxheti u ngjit në mbi 100 milionë dollarë, duke e bërë atë një nga videolojërat më të shtrenjta për t'u zhvilluar.

Grand Theft Auto IV u lëshua për konsolat PlayStation 3 dhe Xbox 360 në prill 2008 dhe për Windows në dhjetor. Pas lëshimit, loja mori vlerësime kritike, me lavdërime të drejtuara veçanërisht në narrativën dhe dizajnin e botës së hapur. Grand Theft Auto IV theu rekordet e shitjeve në industri dhe u bë produkti argëtues më i shitur në histori në atë kohë, duke fituar 310 milionë dollarë në ditën e parë dhe 500 milionë dollarë në javën e parë.[4] Konsiderohet si një nga titujt më domethënës të gjeneratës së shtatë të videolojërave, dhe nga shumë kritikë si një nga videolojërat më të mëdha të të gjitha kohërave, fitoi vlerësime të fundvitit, duke përfshirë çmimet "Loja e Vitit"[5] nga disa botime të lojërave. Është ndër videolojërat më të shitura me mbi 25 milionë kopje të shitura deri në vitin 2013. Loja gjithashtu krijoi polemika, me kritika të drejtuara ndaj përshkrimit të dhunës në lojë dhe aftësisë së lojtarëve për të vozitur në gjendje të dehur. Pasardhësi i tij, Grand Theft Auto V, u lëshua në shtator 2013.

Rreklama ne ndertese ne New York City, 2007

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Niko Bellic[6], një emigrant serb zbret në mënyre klandestinë në Liberty City (New York), qyteti i kushëririt të tij Roman, që jetonte aty prek kohesh, e kishte përshkruar në emailin e tij si "toka e mundësive". Niko kërkon të leje prapa jetën e mëparshme ku ishte i detyruar të bënte një jetë të vështire për të ecur përpara. Tenton kështu të rifilloje gjithçka prej kapoje në ShBA dhe i kurajuar nga kushëriri i tij Roman i cili i keshillinte ta jetonte të plote ëndrrën amerikane dmth të zotëronte vila, makina të bukura, të kishte femra seksi dhe të kalonte kohën nëpër plazhe. Por në fakt realiteti ishte shumë ndryshe. Kushëriri i tij në fakt banon në një shtëpi të thjesht dhe punon si taksist. Niko kështu është i detyruar të fillojë jetën e zakonshme, që më vonë do ta coje të punojë me mafioze dhe kriminele.


Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Grand Theft Auto IV Review". GameSpot (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-02-28.
  2. ^ "'GTA 4' retrospective". Digital Spy (në anglishte britanike). 2013-09-07. Marrë më 2023-02-28.
  3. ^ "Grand Theft Auto 4's Open World Is Still Fantastic 10 Years Later". GameSpot (në anglishte amerikane). Marrë më 2023-02-28.
  4. ^ Robinson, Martin (2008-02-28). "Grand Theft Auto IV UK Hands-On". IGN (në anglisht). Marrë më 2023-02-28.
  5. ^ "Grand Theft Auto IV", Wikipedia (në anglisht), 2023-02-06, marrë më 2023-02-15
  6. ^ "Electronic Gaming Monthly", Wikipedia (në anglisht), 2023-02-11, marrë më 2023-02-28