Jump to content

Gratë në Shqipëri

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një shqiptare (fundi i shekullit XIX / fillimi i shekullit XX)

Gratë në Shqipëri janë gra evropiane të cilat jetojnë në ose janë nga Shqipëria. Shoqata e parë e grave në Shqipëri është themeluar në vitin 1909.[1] Gratë shqiptare nga rajoni verior gegë jetojnë në një shoqëri konservatore[2] dhe patriarkale. Në një shoqëri të tillë tradicionale, gratë kanë rol dytësor në komunitetin Gegë që besojnë në "dominimin mashkullor". Kjo gjendje është ende pavarësisht ardhjes së demokracisë dhe adoptimit të ekonomisë së tregut të lirë në Shqipëri, pas periudhës komuniste të Partisë së Punës.[3] Kultura e shqiptarëve gegë bazohet në Kanunin e Lekë Dukagjinit 500 vjeçar, një kod i sjelljes tradicional gegë, ku roli kryesor i gruas është të kujdeset për fëmijët dhe të kujdeset për shtëpinë.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Të drejtat e grave në politikën e Shqipërisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Martesa, lindshmëria dhe jeta familjare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Punësimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsimimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Arsmimi i grave gjate kesaj periudhe nuk ishte mjaft i lart ,pasivetem ato gra te ardhura prej familjeve aristokrate Shiptare mund te arsimoheshin dhe arsimimi me domosdoshmeri do te kryhej ne shtepi me ane te nje tutori te huaj dhe nuk kishte mundesi te mesonte gjuhen ametare.Por grate e arsimuara gjate rilindjes si Sevasti dhe Parashqevi Qiriazi ose dhe elena gjiko mundesuan arsimimin e shume Shqiptareve te rinj.

Dhuna ndaj grave[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Francisca de Haan; Krasimira Daskalova; Anna Loutfi (2006). Biographical Dictionary of Women's Movements and Feminisms in Central, Eastern, and South Eastern Europe: 19th and 20th Centuries. Central European University Press. fq. 454. ISBN 978-963-7326-39-4. ...founders (1909) of the first Albanian women's association, Yll'i mengjezit (Morning Star) {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Bilefsky, Dan. "Albanian Custom Fades: Woman as Family Man". The New York Times. NYTIMES.com. Marrë më 27 tetor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Elsie, Robert. "Albania". Advameg, Inc. Marrë më 27 tetor 2013. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]