Guillaume Bieganski

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Guillaume Bieganski
Të dhënat personale
Data e lindjes3 nëntor 1932
Vendi i lindjesLibercourt, France
Data e vdekjes8 tetor 2016
Vendi i vdekjesLunel, France
PozicioniMbrojtës
Karriera profesioniste*
VitetKlubiNdesh.(Gls)
1951–1959Lille OSC
1959–1963RC Lens119(5)
1964–1966US Forbach
1966–1968US Marignane
Ekipi kombëtar
1953–1961Franca9(0)
* Ndeshjet dhe golat në nivelin profesionist, vetëm në ligën vendase .
† Ndeshje (Gola).

Guillaume Bieganski (3 nëntor 1932 – 8 tetor 2016) ishte futbollist francez me preardhje polake.[1] Ai luajti edhe në kombëtaren franceze nga viti 1953 deri në vitin 1961.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]