Guitarrón mexicano

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
José Velasco Olivares "Pelacuas"

Guitarrón mexicano (Spanjisht për "kitare e madhe meksikane") është një bas akustik me gjashtë tela meksikan shumë të gjerë, me trup të thellë, i luajtur tradicionalisht në grupet Mariaçi. Edhe pse i ngjashëm me kitaren, ai nuk ka prejardhje të këtij instrumenti, por u zhvillua në mënyrë të pavarur nga bajo de uña spanjolle e shekullit të gjashtëmbëdhjetë. Për shkak se madhësia e saj e madhe i jep vëllim, nuk kërkon amplifikim elektrik për shfaqje në ambiente të vogla.

Guitarrón ishte frymëzimi pas zhvillimit të Ernie Ball të kitarës së parë moderne të basit akustik, të dalë në treg në vitin 1972.[1]

Përdorimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Guitarrón përdoret në grupet meksikane Mariaçi, të cilat zakonisht përbëhen nga të paktën dy violina, dy boritë, një kitarë spanjolle, dhe një vihuela (një instrument i tipit kitarë me pesë tela), dhe guitarrón. Një rrip zakonisht përdoret për të mbajtur instrumentin lart dhe të luajtshëm. Guitarrón është instrumenti kryesor i ritmit në grupin Mariaçi, dhe shërben si instrumenti bas, duke luajtur fusha të thella. Shtytja ritmike e kasetave të luajtura në të ndihmon për të mbajtur instrumentet e tjerë së bashku. Është e pazakontë që një grup të ketë më shumë se një njeri i cili luan guitarrón.

Ai i cili luan guitarrón duhet të ketë forcë të mirë të dorës së majtë për të ndaluar (për të shtypur telat) vargjet e rënda të instrumentit dhe një dorë të fortë të djathtë, konkretisht gishtin tregues, të mesëm dhe gishtin e madh për të zhveshur vargjet e trasha dhe të rënda (zakonisht një tel metalik dhe një tel najloni). Dora e djathtë është përdorur në mënyrë tipike për të zhytur dy tela në të njëjtën kohë, për të luajtur bazën në oktavë, edhe pse është e shënuar si një pjesë e vetme e basit.

Dizajni[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pjesa e pasme e guitarrón është bërë nga dy copa druri që janë vendosur në një kënd duke e bërë pjesën e pasme në formë të një shkronje të cekët V. Kjo karakteristikë e projektimit rrit thellësinë dhe madhësinë e përgjithshme të instrumentit. Forma e harkuar ndihmon instrumentin të projektojë një ton të fortë dhe të thellë. Anët dhe pjesa e pasme janë bërë nga kedri meksikan dhe maja është bërë nga tacota, një dru i lehtë dhe i fortë. Makinat akorduese me ingranazhet shërbejnë për të rritur ose ulur tensionin në tela, që është se si akordohet instrumenti.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Ernie Ball Music Man Company History". Music-man.com. Arkivuar nga origjinali më 27 mars 2013. Marrë më 7 mars 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)