Gurabija

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Gurabija, ndër toskë kurabije, është një ëmbëlsirë e thatë që bëhet me miell të imtë gruri, tlyn, ndonjë vezë e sheqer, pjestohet në forma të ndryshme dhe piqet në furrë. Në Gjirokastër i thonë karkanaqe, në Berat kullure.[1]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Dizdari, Tahir (2005). Fjalori i orientalizmave në gjuhën shqipe. Tiranë: AIITC. fq. 298–299.