Habeas corpus

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Habeas corpus është një normë/veprim ligjor që kërkon që një person nën arrest të dali para një jurie apo një gjyqtari, si një e drejtë themelore e individit për proces të drejtë.[1][2]

Referime dhe shënime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Habeas corpus". Merriam-webster.com. 31 gusht 2012. Marrë më 2017-05-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "What is Habeas Corpus". ExpertLaw. 24 korrik 2016. Marrë më 2017-05-23. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]