Jump to content

Hachikō

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hachikō

Hachikō ose Hachiko shkurtimisht Hachi (japonisht: ハチ公; Ōdate, 10 nëntor 1923 – Shibuya, 8 mars 1935), i njohur si Qeni Besnik, lindi më 10 nëntor 1923 në një fermë pranë qytetit Odate, Japoni. Një pasdite në vitin 1924, Hidesaburo Ueno, profesor në departamentin e bujqësisë në Universitetin e Tokios, do të kthehej në shtepi me një qen të vogel. Hachiko e priste Uenon çdo ditë në stacionin e trenit, deri më 21 maj të vitit 1925, ditë në të cilën profesor Ueno ndërroi jetë pasi kishte pësuar Hemoragji Cerebrale. Hachiko nuk do të pajtohej me humbjen e mikut të shtrenjtë dhe do të vinte çdo ditë në stacionin e trenit gjatë 9 viteve të ardhshme. Hachiko ndërroi jetë (ngordhi) më 8 mars 1935, pranë stacionit, ‘’Shibuya Station’’. Më pas, kur mësoi këtë histori, populli japonez e vlerësoi duke e bërë Simbol Kombëtar të Besnikërisë në Japoni. Në prill 1934, një vit para ngordhjes, u ngrit një statujë për nder të tij dhe Hachi ishte vete i pranishëm në përurimin e saj. Gjatë luftës statuja dëmtohet, por rindërtohet në vitin 1948, ku qëndron edhe sot dhe është një vend takimi shumë popullor. Çdo vit pranë stacionit hekurudhor organizohet një ceremoni solemne për nder të tij, ku marrin pjesë qindra miq të qenve dhe vleresojnë lart Hachin, i cili nuk e harroi deri në vdekje mikun e tij. Në nderim të tij, Hollywood-i ka bërë edhe një film Hachiko: A Dog's Story (2008), vleresuar nga kritika, ku interpreton aktori i mirënjohur Richard Gere.

Burimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]