Hadi Shehu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hadi Shehu
Hadi Shehu.jpg
Informacione personale
Ditëlindja 15 shkurt 1949
Vendlindja Gjakovë, Kosovë
Ditëvdekja 12 mars 2017
Vendvdekja Gjakovë
Kombësia shqiptar


Hadi Shehu ishte aktor shqiptar nga Kosova. U lind në Gjakovë15 shkurt 1949 dhe vdiç poashtu në Gjakovë më 12 mars 2017

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në teatrin e Gjakovës, fillimisht si amator, aktron në moshën e re si nxënës. Është themelues i Teatrit Profesionist në Gjakovë dhe njëherë dhe Drejtor i këtij teatri deri në vitin 2007. Diplomoi në Shkollën e Lartë Pedagogjike në Prishtinë, më 1974, në degën e artit dramatik, klasa e Faruk Begollit. Në skenën e Teatrit të Gjakovës ka realizuar me qindra role të paharruara dhe të mahnitshme në drama të ndryshme. Vlenë të përmendën: "Fisheku në pajë", "Njeriu me top", "Epoka para Gjyqit", "Monserati", "Kur shpirti ndërron jetë"...

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ka luajt në role kryesore në dhjetëra filma artistik, më të njohurit janë:

Në dramën televizive "Epoka para gjyqit" të regjisorit Ekrem Kryeziu, shkëlqeu dhe vërtetoi edhe një herë epitetin Aleksandër Moisiu i Kosovës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Hadi ShehuIMDb