Hail

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Hail
حائل
Qytet
noform
Pallati Qishlah në Hail
Vendndodhja
Hail is located in Arabia Saudite
Hail
Hail

Koordinatat: 27°31′V 41°41′L / 27.517°V 41.683°L / 27.517; 41.683

Administrimi
Shteti Flamuri Arabia Saudite
Rajoni Hail
Sipërfaqja dhe popullsia
Lartësia 990 m (m.n.d.)
Popullsia 1,200,000 banorë (2018)
Të dhëna të tjera
Prefiksi +966 (016)

Hail (Arabisht: حائل) është qytet në veri-perëndim të Arabisë Saudite.

Historia[redakto | përpunoni burim]

Qyteti i Hailit ishte kryeqyteti i emiratit të Xhebel Shamirit prej vitit 1836 deri në pushtimin sauditë më 1921.[1] Emirati u udhëhoq nga monarkia e dinastisë Rashidi. Emiri i parë, Abdullah bin Rashidi morri fuqinë me vëllaun e tij emirin Omar dhe djemtë e Xhabarit.

Abdullah bin Rashid vazhdoi ndërtimin e Pallatit Barzan në Hail, i cili ishte nisur nga Muhammed Ibn Aliu. Pas vdekjes së Abdullah bin Rashidit (më 1847 ose 1848), djali dhe pasuesi i tij, Talali (ose Telali), përfunduan pallatin.

Gjatë periudhës së El Rashidit shumë udhëtarë të huaj vizituan Hailin dhe emrat e Rashidit dhe i përshkruan përshtypjet e tyre në revista dhe libra të ndryshëm, përfshirë ato të Georg August Wallin (1854), Gifford Palgrave (1865), Anne Blunt (1881) , Charles Montagu Doughty (1888) dhe Gertrude Bell (1914).

Emiri i fundit El Rashid u rrëzua nga pushteti nga Abdulaziz El Saudi në vitin 1921. Ibn Saudi jepi urdhër që ta shkatërrojnë pallatin Barzan dhe poashtu urdhëroi udhëheqësit El Rashidi dhe El Sabhan që të zhvendosen prej Hailit në Riad dhe ai caktoi një person nga familjet e përmendura, si emiri i përkohshëm "Princi Ibrahimm bin Salem El Sabhan", për të siguruar besnikërinë e popullit Hail dhe Shammar.

Sot Haili është qendra e programit bujqësor të Arabisë Saudite dhe shumica e kulturave të grurit të mbretërisë vijnë nga zona që rrethon qytetin. Ka gjithashtu një numër të fermave të qumështit për prodhimin e produkteve të qumështit në afërsi të qytetit.

Klima[redakto | përpunoni burim]

Hail ka një klimë kontinentale shkretëtirë me verë të nxehtë dhe dimra të ftohtë. Qyteti ka klimë disi më të butë se sa qytetet e tjera saudite për shkak të lartësisë së saj më të lartë.

Transporti[redakto | përpunoni burim]

Hail ndodhet në autostradat 65,700 dhe 400 dhe lidhet me 3 autostrada kryesore, Medina, Burejde dhe Sakakah, që lidh Hailin me kufijtë veriore të Arabisë Saudite dhe mbretërisë së Jordanisë.

Referimet[redakto | përpunoni burim]

  1. ^ The Statesman's Year Book: Statistical and Historical Annual of the World (në anglisht). John Paxton. 1917. f. xliv. ... has its capital at Hail 

Lidhje të jashtme[redakto | përpunoni burim]