Halid Muslimoviq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Halid  Muslimoviq (Priedor, 21. Janar 1961) eshte nje kengetar Pop-Folk Jugosllavë.

I lindur në Prijedor, dhe karrierën e tij muzikore e filloi në vitin 1982. Një nga  këngëtarët me te popullarizuar në ish-Jugosllavi, sepse kishte shitur mbi një milion disqe muzikore.[1] i Njohur me nofkën "Blu tuft".[2] ai ka Marrë disa çmime prestigjioze, dhe cmimin Oscar të popullarizuar si këngëtarë i vitit ,çmimin në festivalin e Pop-Jugosllavisë.

Albumet [Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1982 Amela,ti i ja — Amela, ti dhe unë
 • 1983 Stoj jarane — Ndalu jaran
 • 1984 Hej ljubavi u dalekom gradu — Hej dashuri ne qytetin e larget
 • 1985 Putuj putuj sreco moja —Udhto,udhto nafaka ime.
 • 1986 Pisi ,pisi jarane— shkruaj, Shkruaj jaran
 • 1987 Idi druze laku noc— Shko shok, natën e mirë
 • 1988 Ljubi me se tvoje usne — më Puth me buzët e tua
 • 1988 vrati se dok mladosti ima — Kthehu deri sa ka rini. 
 • 1989 Kunem se— Betohem
 • 1990 Izdala me snaga— më Dha forcë
 • 1992 Ne Dozvoli— mos lejo
 • 1993 Mene je ucilo vreme No 1— Mua me mësoi koha Nr 1
 • 1993 Mene je ucilo vreme No 2— Mua me mësoi koha Nr 2
 • 1994 Sve je ovo prokleto — E gjithë kjo është e ndyrë
 • 1997 Asovi sevdaha— Asovi i sevdahit
 • 1997 Losa navika— zakon i Keq
 • 1998 Bolje svatovi—Miqt e Mirë të  dasmës
 • 1998 Idemo kuci brate—  Shkojmë në shtëpi, o vëlla.
 • 1999 Ucini bar jedan pogresan korak—  Bëje së paku një hap te gabuar
 • 2000 Do bola— deri ne dhembje
 • 2000 Stranac u svom gradu—I  Huaj në qytetin e tij.
 • 2002 Zelis me— a me Don mua
 • 2005 Opsesija— Mani
 • 2008 Greska najmilija— Gabim i madh
 • 2013 Adrenalin — Adrenalina

Festivalet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1984. MESAM - unë e Di se gjithë eshte faji im.
 • 1985. MESAM - Beje së paku një hap te gabuar
 • 1988. Vogosca - Mos u anko, ky është shoku im
 • 1990. Vogosca - Çdo dashuri që preboli

Lidhjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]