Halife bin Zajed Al Nahjan

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Khalifa bin Zayed Al Nahyan
Khalifa Bin Zayed Al Nahyan-CROPPED.jpg
Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe
3 nëntor 2004 – në vazhdim
Paraardhësi: Maktoum bin Rashid Al Maktoum
Të dhënat personale
Lindi më: 25 janar 1948
Lindi në: Al Ain
Kombësia: Arab
Feja: Islami

Khalifa bin Zayed bin Sultan Al Nahyan (Arabisht: خليفة بن زايد بن سلطان آل نهيان) është presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe dhe komandant i forcave mbrojtësve.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shejh Khalifa lindi në vitin 1948. Ai është djali i Zayed bin Sultan Al Nahyan. Në vitin 1969, Shejh Khalifa u nominua si princ i Ebu Dabisë. Në vitin 1971, ai u bë kryeministër i Ebu Dabisë.

Presidenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shejh Khalifa u bë president i Emirateve të Bashkuara Arabe një ditë pas vdekjes së babait të tij.

Më 4 janar 2010, Kulla e Dubait e ndryshoi emrin në Burj Khalifa në nder të shejhut.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]