Hang Sơn Đoòng

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Shpella Son Doong.

Shpella Sơn Đoòng (vietnamisht: hang Sơn Đoòng), në Parkun Kombëtar Phong Nha-Kẻ Bàng, rrethi Bố Trạch, Provinca Quảng Bình, Vietnam, është një nga shpellat natyrore më të mëdha në botë.[1]

E vendosur pranë kufirit Laos-Vietnam, Hang Sơn Đoòng ka një lumë të brendshëm nëntokësor me rrjedhje të shpejtë dhe seksionin më të madh të çdo shpelle, në mbarë botën,[2][3] që besohet të jetë dyfishi i kalimit tjetër më të madh. Është kalimi më i madh i njohur i shpellave në botë për nga vëllimi.

Emri i saj, Hang Sơn Đoòng, përkthehet ndryshe nga vietnamezisht si "shpella e lumit malor"[4] ose "shpella e maleve prapa fshatit Đoòng".

Si një shpellë solucionare, ajo u formua në gur gëlqeror të tretshëm[5] dhe besohet të jetë midis 2 dhe 5 milion vjet e vjetër.[6]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "From the Biggest to the Longest, Five Amazing Caves to Visit". Smithsonian Magazine. 1 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 28 tetor 2020. Marrë më 6 nëntor 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "World's Biggest Cave Found in Vietnam". National Geographic. 9 korrik 2009. Arkivuar nga origjinali më 28 shkurt 2015. Marrë më 24 shkurt 2015. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Guinness World Records 2013, Page 032. ISBN 9781904994879
  4. ^ Dykes, Brett Michael (3 janar 2011). "Explorers discover spectacular caves in Vietnam". Yahoo!. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Gerological Map of Vietnam, Kampuchea, and Laos". Marrë më 15 maj 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Edström, Martin. "Fly Through A Colossal Cave: Son Doong in 360°". National Geographic. Marrë më 7 tetor 2017. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)