Hani i Elbasanit, Korçë

From Wikipedia
(Redirected from Hani Elbasani (Korçë))
Jump to navigation Jump to search
Hani i Elbasanit
2014 Korçë , Hani i Elbasanit 02.JPG
Lloji Arkitekture
Vendndodhja Korçë, Shqipëri
Koordinatat 40°37′06″V 20°46′30″L / 40.618281°V 20.77509°L / 40.618281; 20.77509Koordinatat: 40°37′06″V 20°46′30″L / 40.618281°V 20.77509°L / 40.618281; 20.77509
Ndërtuar VITI /Shek - ? /19
Organi drejtues DRKK Korçë
Emri zyrtar: Monument i trashëgimisë kulturore
Lloji Nën mbrojtje
Kriteret I
Përcaktuar 188610.06.1973
Nr. i referencës KO043
Tipologjia Han
Hani i Elbasanit, Korçë is located in Shqipëria
Hani i Elbasanit, Korçë
Hani i Elbasanit, Korçë në hartë

Hani i Elbasanit është një monument i trashëgimisë kulturore në rrethin e Korçës, në qarkun e Korçës, Shqipëri [1]. Ky monument është i llojit "Arkitekture", i miratuar me numër "1886""10.06.1973". Hani është një ndërtesë dy katëshe, me një oborr të brendshëm nga ku shpaloset ballkonada e hanit. Gjithë ballkoni i katit të dytë përbëhet nga shume kollona dhe parmakë druri. Në katin e sipërm odat e fjetjes nxjerrin dyert në galerine e hapur që i paraprin, ndërsa disa nxjerrin edhe dritaret e tyre. Lartesia e objektit është rreth 7m.

Referimet[edit | edit source]

  1. ^ LISTA E MONUMENTEVE: RRETHI I KORÇËS. Instituti i Monumenteve të Kulturës - Ministria e Kulturës. Marrë më 26 janar 2016.

Lidhje të jashtme[edit | edit source]

logo e WCUGA Ky artikull është pjesë e Code4Culture Albania 2018 .