Hans Rosling

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Hans Rosling në Shangai më 2010

Hans Rosling (lindi më 27 korrik 1948 - 7 shkurt 2017)[1] ishte profesor i shëndetësisë ndërkombëtare në Karolinska Institutet. Nga viti 1967 deri në 1974, ai studioi për mjekësi dhe statistika në Universitetin e Uppsalës. Në vitin 1976, Hans u bë fizikantë i licencuar.

Shëndetësia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në moshën 20 vjeçare, doktorët i kanë thënë Roslingut se diçka nuk është mirë me jetën e tij, kështu që Roslingu e ndaloi pirjen e alkoholit. Në vitin 1989, Roslingu u diagnozua me hepatit C. Sidoqoftë në të njëjtin kohë, u bë një ilaç i ri për hepatit C dhe Roslingu shkoi në Japoni për t'i blerë këto ilaçe.

Vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Një vitë pasi u diagnostikua me kancer pankreatik. Roslingu vdiq më 7 shkurt 2017 në moshën 68 vjeçare.[2][3]

Familja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Prindërit e Roslingut ishin Gösta Rosling dhe Britta Rosling. Rosling u martua me Agneta Rosling në vitin 1972 dhe kanë tre fëmijë.

Shpërblimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

2007 – Statisticien i vitit, shpërblim nga shoqata suedeze për statistika 2007 – Çmimi i diturisë nga Enciklopedia kombëtare suedeze 2008 – Folësi i vitit nga akademia suedeze 2010 – Çmim të madh nga Instituti Mbretëror i Teknologjisë, Stokholm, Suedi 2010 – Medale të arit Akademia Mbretërore e Shkencave Inxhinierike të Suedisë 2010 – Çmim për teknologji së bashku me Ola Rosling & Anna Rosling Rönnlund 2012 - Suedezi ndërkombëtar i vitit 2014 - Doktor nderi në universitetin e Upsalës, Suedi 2014 - Doktor nderi në universitetin e hapur, Mbretëria e Bashkuar 2014 - Doktor nderi në universitetin e Oslos, Norvegji

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Sad to announce: Hans Rosling passed away this morning
  2. ^ "Sad to announce: Hans Rosling passed away this morning". Gapminder Foundation. 7 shkurt 2017. Marrë më 7 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Gerretsen, Isabelle (7 shkurt 2017). "Hans Rosling dead: 'Jedi master of data' dies at 68". ibtimes.co.uk. Marrë më 7 shkurt 2017. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]